Kaip sukurti šie tapybos darbai?

Šie paveikslai yra kurti ypatingu būdu - pradžioje yra surašomi raktiniai žodžiai, apibūdinantys būsimą paveikslą, tada pagal raktinius žodžius parenkamos atitinkamos spalvos naudojant spalvų terapijos - chromoterapijos taisykles ir išrenkamas tapybos objektas naudojant simbolizmą ir meno semiotiką.
Kiekvienas raktinis žodis turi savo atitinkamą spalvą ar spalvas, kurios buvo naudos kurdami paveikslą. Konkreti spalva turi savo emocinę, psichologinę, fiziologinę ir simbolinę reikšmę pagal spalvų terapijos taisykles (žiūrėkite žemiau). To pasekoje sukuriamas paveikslas ir jo asociatyvinis aprašas iš naudotų spalvų.
Raktiniai žodžiai yra nurodyti didžiosiomis raidėmis prie kiekvieno paveikslo aprašymo.

 

Istorija 

Senovės kinai tikėjo, kad mūsų kepenys nuspalvintos šviesiai-žalia, plaučiai – balta, širdis – raudona, blužnis ir kasa – geltona spalva. Manyta, kad jei organizmui suteiktume trūkstamų spalvų, tai galėtų grąžinti jo balansą bei pagerintų savijautą. Dar senovės Egipte Saulės šventykloje buvo naudojamos gydomosios spalvų vonios, o Rytuose spalvomis gydyta per 300 ligų.

Sritis, vadinama spalvų terapija arba chromoterapija, Europoje atsirado XIX a. viduryje. Buvo manyta, kad kiekvienai spalvai būdingas tam tikras spinduliavimo intensyvumas ir bangos ilgis, kuris galimai veikia tam tikrą organą ar bendrą psichinę būseną ir skatina organizmo fiziologinius bei psichologinius pokyčius, gali sujaudinti, stimuliuoti, nuraminti, išprovokuoti tam tikrus jausmus, paskatinti vienokius ar kitokius poelgius, nes manoma, kad žmogaus pasąmonė skirtingai reaguoja į įvairias spalvas.

Pritaikant spalvų terapijos taisykles namuose bei darbe -  sukūrus tinkamą spalvinę aplinką galima patirti naujų spalvingų pojūčių tiek asmeniniame, tiek ir profesiniame gyvenime.

 

APIE SPALVAS

Ištraukos iš SPALVOTYROS mokymosi medžiagos (Projektas „Paklausių profesinio mokymo programų sukūrimas, atnaujinimasir pritaikymas besikeičiantiems darbo rinkos poreikiams Nr. BPD2004-ESF-2.4.0-03-05/0010) sudaryto gerb. Romualdo Mizgirio: 

<...> 
8. PSICHOFIZIOLOGINIS SPALVŲ POVEIKIS 
Mes gyvename spalvų pasaulyje. Su spalva susiduriame nuo pat lopšio, kai mama vežimėlyje pakabina spalvotus rutuliukus ar kitokias figūras, kad vaikas jas liestų, žaistų.  
Sakoma, kad vaikai jau nuo trijų mėnesių pradeda skirti kai kurias spalvas. Įvairūs ir sudėtingi mechanizmai formuoja augančio vaiko psichologiją, požiūrį į spalvas. Kai kurie ekspertai mano, kad žmonės turi „senovinę išmintį“, kad per ilgą žmonijos evoliucijos erą mes išlaikėme asociatyvinę atmintį apie erdvę, formą, raštą ir spalvas. Vaikystės prisiminimai yra ryškiai susiję su spalvomis, tad jos neišdildomai išlieka mūsų psichikoje dažniausiaivisam gyvenimui. Požiūrį į spalvas formuoja ir mūsų kultūrinė kilmė, tradicijos. Dabar žmonės  daug keliauja, keičia gyvenamąją vietą, kartu nešdamiesi ir savo spalvinės kultūros įpročius, tradicijas. Juos tenka derinti naujoje terpėje.
Beveik kiekvienas žmogus turi savo mėgstamą spalvą arba kelias mėgstamas spalvas.  Žmogus gali jausti spalvas  savyje ir šalia savęs.
Savyje jaučiama spalva tikriausiai yra užkoduota žmogaus genuose. 

Garsus psichiatras Maksas Liušeris mokslą papildė nauja sąvoka- chromatipas (gr.chroma-spalva). Jis pirmasis pradėjo tyrinėti žmogaus elgesį pagal tai, kokią šis yra perėmęs  spalvą. Jo manymu, chromatipai yra nulemti genetiškai. Jis sako, kad individo spalva priklauso nuo jo emocinės būsenos.
Mokslininkas sąlyginai suskirstė žmones į raudonus,  mėlynus, geltonus ir žalius“.
Spalvų terapijos specialistai pagal žmogaus vidinęspalvą nustato žmogaus kūno negalavimų vietas. Spalvos savyje nereikėtų tapatinti su spalva šalia savęs. Tai skirtingi dalykai. <...>
 
Spalvos turi įtaką žmogaus psichologinei ir fiziologinei būsenai. Reikėtų šiek tiek  atskirti fizinį ir emocinį – psichologinį spalvos poveikį. Kai kalbame apie fizinį spalvos poveikį, jį suprantame, kaip šviesos bangų poveikį žmogaus organizmui, emociniu –  psichologiniu poveikiu vadiname spalvinį suvokimą, emocinius, dvasinius išgyvenimus, kuriuos kiekvienas žmogus jaučia individualiai, priklausomai nuo jo charakterio bruožų, patirties. 
Abu terminai: fizinis ir emocinis – psichologinis spalvų poveikis dažniausiai tarpusavyje yra glaudžiai susiję. 
Žmogaus matymo procesas yra atrankinis procesas: stengiamasi neperkrauti smegenų nereikalinga informacija. Mūsų matymas yra ne objektyvus, o subjektyvus. Spalva yra viena iš svarbiausių emocinio poveikio priemonių. Spalva sukelia įvairias asociacijas, be kurių mes neturėtume jokių estetinių išgyvenimų.
Kiek spalvų, tiek yra ir skirtingų emocijų. 
Nūdienėje kultūroje vyrauja tendencija - „perrėkti“, kad sustiprintų įspūdį visomis  garso ir spalvų priemonėmis, o tai dažnai per sunku žmogaus sąmonei.
Spalva labai stipriai veikia žmogaus emocinius išgyvenimus. Spalva yra ne absoliutus savarankiškas „daiktas“, o būdas, galimybė estetinėms charakteristikoms atskleisti kitų daiktų, kai matome juos gražius, patrauklius. 
 
Spalva – pajėgus įrankis dailininko rankose, o kartu ir pats primityviausias. Spalva mes tvarkome, organizuojame aplinką. Spalva mes galime nukreipti žmogaus dėmesįnuo vieno daikto prie kito, o kartu ir trukdyti. 
 
Apie psichologinį spalvos poveikį žinoma nuo senų laikų. Spalva tam ir buvo naudojama, kad iššauktų tam tikras emocijas, suteiktų tam tikriems reiškiniams gilesnę prasmę. 
Dažnai jos turėjo įvairią simbolinę reikšmę. Apie tai rašė  įvairių laikotarpių filosofai, J.V.Gėtė  apibendrino savo veikale „Apie spalvas“. Jis kartais vadinamas „spalvų psichologijos tėvu“. Spalvų sukeliamas įspūdis yra nevienodas. Tai priklauso nuo daug faktorių: žmogaus psichinių charakterio ypatumų, žmogaus išsilavinimo, amžiaus, gyvenimiškos patirties. 
 
Spalvų poveikis žmogui pagrįstas asociacija ir, atsižvelgiant į tai, įvairios spalvos ar spalvų grupės sukelia vis kitokius pojūčius. 
Spalvinis suvokimas sukelia emocijas, kurios susijusios su įvairiais pojūčiais: klausos, skonio, žavesio, temperatūros, svorio ir kt.
 
Pagal psichologinį-emocinį poveikį spalvas būtų galima sugrupuoti taip:
 
Fizinės asociacijos: 
1.  svorio – lengvos, sunkios, be svorio; 
2.  temperatūrinės – šiltos, karštos, deginančios, šaltos, vėsios, ledinės, stingdančios; 
3.  skonio – saldžios, rūgščios, karčios, sūrios, be skonio ir pan.; 
4.  akustinės – tylios, kurčios, skambios, rėkiančios, muzikalios; 
5.  erdvinės – artėjančios, tolstančios, gilios, paviršinės; 
6.  faktūrinės – minkštos, kietos, lygios, šiurkščios, slidžios, badančios; 
7.  klampumo – tirštos, skystos; 
8.  drėgnumo – sausos, drėgnos, šlapios; 
9.  šviesokaitos – šviesios, tamsios, spinduliuojančios, akinančios, prislopintos.
 
Emocinės asociacijos: 
1.  pozityvios – linksmos, malonios, žvalios, gyvybingos, lyrinės, optimistinės; 
2.  negatyvios – liūdnos, nuobodžios, tragiškos, sentimentalios, nemalonios; 
3.  neutralios – ramios, palaikančios pusiausvyrą; 
4.  stimuliuojančios – kelia energiją, tonizuoja; 
5.  raminančios – mažina fizinę, emocinę įtampą, susierzinimą. 
 
Stimuliuojančios: 
Visos šiltos spalvos: raudona, oranžinė, geltona ir jų įvairūs atspalviai: 
1.  raudona – kelianti energiją, aktyvi, aktyvizuoja visas organizmo funkcijas ir t.t.; 
2.  oranžinė – tonizuojanti, optimizuoja, šilta, gerina maisto įsisavinimą, gerina kraujo apytaką; 
3.  geltona – šviesiausia spalva, tonizuojanti, stimuliuoja regėjimą  ir nervinę veiklą, 
kontaktuojanti, spinduliuojanti, jaunatviška, saulės ir gyvybės žemėje spalva.
 
Raminančios:
Šaltos arba vėsios spalvos. Jos mažina įtampą, susierzinimą,  veikia raminančiai:
mėlyna – veikia raminančiai, atpalaiduojančiai, veikia raumenis, mažina  tonusą, arterinį spaudimą. 
Psichologai mėlyną spalvą vadina „santarvės su savimi“ spalva.  
Žydra  – erdvės spalva. Ramina, atšaldo, gaivina. Tai dvasingumo spalva, skatina psichinę veiklą, stiprina dvasines galias, mažina neigiamas emocijas, nukelia į svajonių pasaulį.  
Šviesiai žalia– pabrėžia judėjimą, kintamumą. Tai gamtos spalva. Šioje spalvoje atsispindi gamtos gyvenimas,tai vystymosi, augimo, o tuo pačiu – atsargumo, rūpestingumo spalva. Ši spalva teigiamai veikia nervingus žmones. 

Aišku, šį sąrašą dar būtų galima ir praplėsti, bet ir taip matome gana platų asociacijų spektrą, kurį sukelia įvairios spalvinės grupės.
 
 
----
 
 

Literatūra angliškai:

Colors, like features, follow the changes of the emotions. - Pablo Picasso

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Chromotherapy
 2. http://www.indiaparenting.com/alternative-healing/7_776/about-colour-therapy.html
 3. http://www.colourtherapyhealing.com/colour_therapy/what_is_colour_therapy.php
 4. http://www.worldwidehealth.com/health-article-Colour-Psychology.html
 5. http://www.lifepositive.com/Body/Healing/The_Colours_of_Health62008.asp
 6. http://downloads.hindawi.com/journals/ecam/2005/254639.pdf
 7. http://altered-states.net/index2.htm?/healing/colortheraphy.htm
 8. https://www.google.com/search?q=colour+therapy&btnG=Search+Books&tbm=bks&tbo=1
 9. http://en.wikipedia.org/wiki/Art_therapy
 10. http://www.thenakedscientists.com/forum/index.php?topic=9585.0
 11. http://www.coloursofthesoul.com/interactive-complementary-colours/info_81.html
 12. http://www.mcs.ca/vitalspark/2040_thehttp://www.healingpaintings.net/_admin/admin.php?menu=pages&do=edit&id=122rapies/503colr.html
 13. http://www.nytimes.com/1982/10/19/science/color-has-a-powerful-effect-on-behavior-researchers-assert.html?&pagewanted=all
 14. http://www.waterfalloflight.com/gpage.html
 15. http://www.medindia.net/alternativemedicine/color_therapy/color_therapy.htm
 16. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1297510/?tool=pmcentrez
 17. http://psychology.about.com/od/sensationandperception/a/colorpsych.htm
 18. http://www.geocities.com/~jlhagan/advanced/color_psychology.htm
 19. www.princetonol.com/groups/iad/lessons/middle/color2.htm
 20. http://seattletimes.nwsource.com/html/nationworld/2008494010_bluelight11.html

Color Symbolism Chart


 • Excitement, energy, passion, love, desire, speed, strength, power, heat, aggression, danger, fire, blood, war, violence, all things intense and passionate.

 • Pink symbolizes love and romance, caring, tenderness, acceptance and calm.

 • Beige and ivory symbolize unification. Ivory symbolizes quiet and pleasantness. Beige symbolizes calm and simplicity.

 • Joy, happiness, betrayal, optimism, idealism, imagination, hope, sunshine, summer, gold, philosophy, dishonesty, cowardice, jealousy, covetousness, deceit, illness, hazard and friendship.

 • Peace, tranquility, cold, calm, stability, harmony, unity, trust, truth, confidence, conservatism, security, cleanliness, order, loyalty, sky, water, technology, depression, appetite suppressant.

 • Turquoise symbolizes calm. Teal symbolizes sophistication. Aquamarine symbolizes water. Lighter turquoise has a feminine appeal.

 • Royalty, nobility, spirituality, ceremony, mysterious, transformation, wisdom, enlightenment, cruelty, arrogance, mourning.

 • Lavender symbolizes femininity, grace and elegance.

 • Energy, balance, enthusiasm, warmth, vibrant, expansive, flamboyant, demanding of attention.

 • Nature, environment, healthy, good luck, renewal, youth, spring, generosity, fertility, jealousy, inexperience, envy, misfortune, vigor.

 • Earth, stability, hearth, home, outdoors, reliability, comfort, endurance, simplicity, and comfort.

 • Security, reliability, intelligence, staid, modesty, dignity, maturity, solid, conservative, practical, old age, sadness, boring. Silver symbolizes calm.

 • Reverence, purity, birth, simplicity, cleanliness, peace, humility, precision, innocence, youth, winter, snow, good, sterility, marriage (Western cultures), death (Eastern cultures), cold, clinical.

 • Power, sexuality, sophistication, formality, elegance, wealth, mystery, fear, evil, unhappiness, depth, style, evil, sadness, remorse, anger, anonymity, underground, good technical color, mourning, death (Western cultures).


http://www.princetonol.com/groups/iad/lessons/middle/color2.htm


Evid Based Complement Alternat Med. 2005 Dec;2(4):481-8.
Published by Oxford University Press.

A critical analysis of chromotherapy and its scientific evolution.
Azeemi ST
, Raza SM.

----
This is the cropped part of article. For the full article goto:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1297510/?tool=pubmed
----
 

Abstract

Chromotherapy is a method of treatment that uses the visible spectrum (colors) of electromagnetic radiation to cure diseases. It is a centuries-old concept used successfully over the years to cure various diseases. We have undertaken a critical analysis of chromotherapy and documented its scientific evolution to date. A few researchers have tried to discover the underlying scientific principles, but without quantitative study. Sufficient published material can be found about the subject that provides a complete system of treatment focused on the treatment methodologies and healing characteristics of colors. A number of studies have elaborated the relationship between the human body and colors. We also show the possibility of carrying out diverse research into chromotherapy that is pertinent to deciphering the quantum mechanical dipole moment of water molecules. The quantum mechanical dipole moment as a result of the absorption of different colors, we conjecture, produces charge quantization phenomena. This review illustrates that the development of science in the field of electromagnetic radiation/energy can be very helpful in discovering new dimensions of this old theory.
 
Hypothesis

Newtonian ideas helped us to understand solid matter and moving objects found in the earth's gravitational field. Einstein, however, through his renowned equation E = mc2, determined that energy and matter are dual expressions of the same universal substance
.
The vibratory rate of a substance determines its density or its form as matter. A slowly vibrating substance is referred to as physical matter, whereas the subatomic (which vibrates at or above the speed of light) is subtle matter or pure light energy. Light is electromagnetic radiation, which is the fluctuation of electric and magnetic fields in nature. More simply, light is energy, and the phenomenon of color is a product of the interaction of energy and matter. The wavelength, frequency and quantity of energy of every colorful ray are fixed for each color; that is, a specific wavelength, a certain frequency and a particular amount of energy in that wave have been denominated as a distinct color. The human eye is sensitive to electromagnetic radiation only at wavelengths roughly between 380 and 780 nm. This small segment is called the visible spectrum or visible light. Visible light can be broken down into numerous electromagnetic frequencies, and frequency relates to a color of the rainbow: red, orange, yellow, green, blue, indigo, violet and all the vibrations thereof.
Newtonian concepts, limited to the observable, have also been applied by contemporary medicine, which is premised on the idea that the total picture becomes predictable by understanding and regulating the various material parts. That is, when a part of the body malfunctions, it is removed or replaced in a similar way to how we handle machinery. Alternatively, it is treated with chemical ingredients that often cause negative side effects. Simply stated, contemporary medicine examines the symptoms and influences or suppresses them, but it does not involve itself with a real source—diseased life energies. Einstein's approach deals with the human body not as an assemblage of chemical parts but as a total, complete system operating in harmony with the electromagnetic/energy system of the universe. The key to understanding chromotherapy/vibrational healing lies not in the Newtonian mechanistic approach but in rerouting energy fields that form complex relationships with other fields such as those surrounding the physical/cellular substance and others relating to more non-physical energies.
Every creature is engulfed in light that affects its health conditions.The human body, according to the doctrine of chromotherapy, is basically composed of colors. The body comes into existence from colors, the body is stimulated by colors and colors are responsible for the correct working of various systems that function in the body. All organs and limbs of the body have their own distinct color. All organs, cells and atoms exist as energy, and each form has its frequency or vibrational energy. Each of our organs and energy centers vibrates and harmonizes with the frequencies of these colors. When various parts of the body deviate from these expected normal vibrations, one can assume that the body is either diseased or at least not functioning properly. The vibratory rates inherent in the vibrational technique (chromotherapy) are such that they balance the diseased energy pattern found in the body. For in every organ there is an energetic level at which the organ functions best. Any departure from that vibratory rate results in pathology, whereas restoring the appropriate energy levels to the physical organs results in a healed body.
Chromotherapy is a narrow band in the cosmic electromagnetic energy spectrum, known to humankind as the visible color spectrum. It is composed of reds, greens, blues and their combined derivatives, producing the perceivable colors that fall between the ultraviolet and the infrared ranges of energy or vibrations. These visual colors with their unique wavelength and oscillations, when combined with a light source and selectively applied to impaired organs or life systems, provide the necessary healing energy required by the body. Light affects both the physical and etheric bodies. Colors generate electrical impulses and magnetic currents or fields of energy that are prime activators of the biochemical and hormonal processes in the human body, the stimulants or sedatives necessary to balance the entire system and its organs.
 
 
History of Chromotherapy
Physical View
 
Ancient observation chromotherapy is a centuries-old concept. The history of color medicine is as old as that of any other medicine. Phototherapy (light therapy) was practiced in ancient Egypt, Greece, China and India. The Egyptians utilized sunlight as well as color for healing (4). Color has been investigated as medicine since 2000 BC.. People of that era were certainly unaware of the scientific facts of colors as medicine, but they certainly had faith in healing with colors. They used primary colors (i.e. red, blue and yellow) for healing as they were unaware of the mixing up of two colors. The science seems to have been silent at those times.
According to ancient Egyptian mythology, the art of chromotherapy was discovered by the god Thoth. In the hermetic traditions, the ancient Egyptians and Greeks used colored minerals, stones, crystals, salves and dyes as remedies and painted treatment sanctuaries in various shades of colors. The ancient Ayurvedic physician Charaka, who lived in the sixth century BC, recommended sunlight to treat a variety of diseases. In ancient Greece the physical nature of color was dominant. Color was intrinsic to healing, which involved restoring balance. Garments, oils, plasters, ointments and salves were used to treat disease. The Greeks were unaware of biological changes in the body as a result of color treatment; nevertheless, they had blind faith in the healing properties of colors. It is also interesting to know that they used both forms of treatment with colors: direct exposure to sunlight and indirect healing. In the indirect method, they used such materials as stones, dyes, ointments and plasters as the medium. What was missing in their medicinal use of color was water as a medium for the absorption of color, which later proved to be the best remedy for removing toxins from the body. This concept is common among all researchers working on hydrochromopathy.
Avicenna (AD 980) advanced the art of healing using colors. He made clear the vital importance of color in both diagnosis and treatment. According to Avicenna, ‘Color is an observable symptom of disease.’ He also developed a chart that related color to temperature and physical condition of the body. He used color treatment with the view that red moved the blood, blue or white cooled it and yellow reduced muscular pain and inflammation. Avicenna's work undoubtedly advanced the use of chromotherapy in those times. He discussed the properties of colors for healing and was the first to establish that the wrong color suggested for therapy would certainly elicit no response in specific diseases. For example, he observed that a person with a nosebleed should not gaze at things of a brilliant red color and should not be exposed to red light because this would stimulate the sanguineous humor, whereas blue would soothe it and reduce blood flow. This seems to be the practical understanding at the time, but we do not find discrete values of frequencies or energies associated with these colors.
19th Century Ideas and Practices Pleasanton (1876) used only blue and stated that blue was the first remedy in case of injuries, burns or aches. He reported his findings on the effects of color in plants, animals and humans. He claimed that ‘the quality yield and the size of grapes could significantly increase if they were grown in a greenhouse made with alternating blue and transparent panes of glass’. He also cured certain diseases and increased fertility as well as the rate of physical maturation in animals by exposing them to blue light. The same methodology employing the color blue was adopted by Hassan (1999), who found it to be very useful as a first-line treatment for injuries as well as for burns. Since, Pleasanton's work lacked scientific proof and evidence, no established rules were presented before the scientific societies, leading to a great gap between his work and the development of color/vibrational healing on scientific grounds. If work could be carried out even now on his great ideas, especially in agricultural development and in animals, researchers could make new discoveries.
Most areas that seem to have been ignored in the past were emphasized by Edwin Babbitt. Babbitt presented a comprehensive theory of healing with color. He identified the color red as a stimulant, notably of blood and to a lesser extent the nerves; yellow and orange as nerve stimulants; blue and violet as soothing to all systems and as having anti-inflammatory properties. Accordingly, Babbitt prescribed red for paralysis, physical exhaustion and chronic rheumatism; yellow as a laxative, emetic and purgative and for bronchial difficulties; blue for inflammatory conditions, sciatica, meningitis, nervous instability, headache, irritability and sunstroke. He also stated that ‘all vital organs have direct connection with the skin through arteries, blood vessels and capillaries, and colour rays can affect the entire blood stream through circulation and elimination of toxins’. Babbitt also developed various devices, including a special cabinet called a thermolume, in which colored glass and natural light were used to produce colored light and a chrome disk—a funnel-shaped device fitted with a special color filter—was used to focalize light onto various parts of the body. He discussed in detail the effects of the reflection, absorption, transmission and polarization of light. Different patients were presented in his book who had been treated using color healing devices created by him. Babbitt also established the relationship between color and minerals, which he used as an addition to treatment with colored light, and he developed elixirs by irradiating water with sunlight filtered through colored lenses. He claimed that this ‘potentized water’ retained the energy of the vital element within the particular color filter used and had remarkable healing power.
Babbitt was in fact among the pioneers of modern chromotherapy. He used both direct and indirect methods of color treatment. He seemed to be well aware of the techniques and methodologies used in chromotherapy. His invention of different devices such as a special cabinet that used natural light to produce colored light by splitting it into seven colors, used for the focalization of light onto some particular area, worked quite effectively for healing wounds and stopping bleeding, headaches, etc. The actual energy to which he referred in potentized water was not calculated by any means. He did not explain the energy change in water, its quantum states and how different kinds of vibrations affect water in different manners. He did not explain about the potency of potentized water, but incredible for that time was is his correlation of magnetism with chromotherapy. His work on color healing, for the first time in history, proved to be comprehensive in taking both a physiological and a psychological approach. Any chromotherapist even nowadays can benefit from his work as he discussed appropriate colors for diseases in detail that in a way does not contradict to the facts newly established under the influence of science.
 
Color Psychology and Medicine

For research techniques and impressive quantitative data, the world of color psychology and medicine is indebted to the recent efforts of Gerard (1970). He painstakingly reviewed the whole area of light, color and their psychophysiological influences. Probably for the first time, he tested the reactions of the entire organism, using advanced and modern techniques with colored light beamed onto the skin of the subject. Profiting from the experience of other scientists and the use of an electroencephalogram, he evolved new approaches and discovered a number of significant facts.
Physiologically, affective responses of subjects revealed that warm colors were useful in arousing those troubled with reactive depression or neurasthenia. They increased muscle tone or blood pressure in hypertensive individuals. Cool colors elicited the reverse affective responses in all of the same tests. Anxious subjects were actually calmed by these cooler colors, from the viewpoint of clinical psychology. This is an important finding in Gerard's work, as it reveals that cool colors can be effective as a tranquilizer in cases of tension and anxiety. Physiologically, all colors produced clinically tangible results. Exposure to warm colors increased respiratory movements, frequency of eye blinks, cortical activation and palmar conductance (arousal of the autonomic nervous system). Warm colors consistently showed a more pronounced pattern of stimulation. Cool colors showed opposite effects by acting as a relaxant and tranquilizer for anxious individuals, lowering blood pressure, providing relief from tension, alleviating of muscle spasms and reducing eye blink frequency. They also proved to be an aid for insomnia. Just as warm colors showed a consistently pronounced pattern of stimulation, cool colors showed a consistent pattern of relaxation. To summarize Gerard's research and testing, his scientific data showed that all colors affect all human both psychologically and physiologically in a specific manner.
Metaphysical View
Hassan related the human body to the electromagnetic energy glow surrounding every creature. In his view, this body or energy glow is responsible for keeping our body healthy. The same fact is described by Azeemi in his book Color Therapy thus: ‘It is a wrong concept that our physical body is itself everything, but instead the electromagnetic glow (aura) around the body gives us the energy and transfers health or diseases to the physical body’ .

Chromotherapy provides colors to the electromagnetic body or the aura (energy field) around the body, which in turn transfers energy to the physical body. This makes chromotherapy the most effective among various therapies.

When we speak of color, we mean energy waves. Every color, each with its own frequency, is a form of energy. Ghadiali agreed that beaming a color or colors onto the skin acts as a form of feeding color to the body. Patterson of Stellar Research Corporation explains that ‘light is the closest thing to pure energy that we can identify. Colour as pure vibrational energy is the rational therapy for maintaining health and overcoming disease’. When applied to the human body, light will provide all deficient energies since every color is associated with a quantity of energy. A concept from physics confirms the idea of chromotherapists that ‘colors provide energies’. There have appeared no contradictions among any of the theories about chromotherapy presented, but still there are some areas of study which were not focused on in the past, including the study of the electromagnetic radiation glow around the human body and its quantization.
Qalander explained unrevealed facts about the human body and its energy glow in his work. This idea has also been used by Shah and Russian medical staff for treating patients. This discovery led to a new area of research; unfortunately, scientists even today have not yet explored the relationship between the basic science of electromagnetic energy around the body (aura) and chromotherapy. Orthodox medicine and science give their own explanations of how light works. These explanations are based on strictly physical functions and ignore the bioelectric energy field, which has been demonstrated or photographed with Kirlian devices . That electromagnetic energy can be moved through our auras into the physical body by light frequencies, using color medicine, can also be explained thus: ‘All living things are moist; the moisture is transferred from the subject to the emulsion to the electric charge pattern on the films, causing a Kirlian image to appear’ . This undoubtedly helps us understand how disease is cured according to the doctrine of chromopathy, but the area that should be emphasized is the quantum state of electromagnetic radiance around every living body.
 During the 1950s, studies suggested that neonatal jaundice, a potentially fatal condition found in two-thirds of premature babies, could be successfully treated by exposure to sunlight. This was confirmed in the 1960s, and white light replaced high-risk blood transfusions in the treatment of this condition. Blue light was later found to be more effective and less hazardous than full-spectrum light (the most common form of treatment for neonatal jaundice). Comparison of blue light with turquoise for treatment of neonatal jaundice was carried out by Ebbesen. Bright white full-spectrum light is also now being used in the treatment of cancers, SAD (seasonal affective disorder, so-called winter depression), anorexia, bulimia nervosa, insomnia, jetlag, shift working, alcohol and drug dependency, and to reduce overall levels of medication. Schauss worked on the tranquilizing effect of colors and found that color reduces aggressive behavior and violence.
The blue light found to be successful in the treatment of neonatal jaundice has also been shown to be effective in the treatment of rheumatoid arthritis, as emphasized by Pleasanton in his work. In studies by McDonald, most of those exposed to blue light for variable periods of up to 15 min experienced a significant degree of pain relief. It was concluded that the pain reduction was directly related both to the blue light and to the length of exposure to it. Blue light is also used in healing injured tissue and preventing scar tissue, as well as for burns and lung conditions. In 1990, scientists reported to the annual conference of the American Association for the Advancement of Science on the successful use of blue light in the treatment of a wide variety of psychological problems, including addictions, eating disorders and depression. At the other end of the color spectrum, red light has been shown to be effective in the treatment of cancer and constipation and in healing wounds. As a result, color is becoming widely accepted as a therapeutic tool with various medical applications.
A new technique that has been developed over the past two decades as a result of pioneering research is photodynamic therapy (PDT). This is based on the discovery that certain intravenously injected photosensitive chemicals not only accumulate in cancer cells but also selectively identify these cells under ultraviolet light. These photosensitive chemicals then exclusively destroy the cancer cells when activated by red light, whose longer wavelength allows it to penetrate tissue more deeply than other colors. PDT can be used for both diagnosis and treatment. Thomas Dougherty, who developed PDT, reports that in a worldwide experiment more than 3000 people with a wide variety of malignant tumors have been successfully treated using this technique. Chromotherapy is now used to improve the performance of athletes; whereas red light appears to help athletes who need short, quick bursts of energy, blue light assists in performances requiring a steadier energy output.
By comparison, pink light has a tranquilizing and calming effect within minutes of exposure. It suppresses hostile, aggressive and anxious behavior. Pink holding cells are now widely used to reduce violent and aggressive behavior among prisoners, and some sources have reported a reduction of muscle strength in inmates within 2.7 s. It appears that when in pink surroundings people can never become aggressive despite their desire, because the color saps their energy. In contrast, yellow should be avoided in such contexts because it is highly stimulating. Gimbel suggested a possible relationship between violent street crime and sodium yellow street lighting.

Conclusions

Many aspects of humankind's explorations are ignored, neglected or discarded. Color medicine is one of these neglected items. The common feature of every remedial and curative system of treatment, whether it is Ayurveda, allopathy, acupuncture, Unani, homeopathy, biochemic, magnetotherapy, physiotherapy, radiotherapy, aromatherapy, reflexology or chromotherapy, is to somehow apply vibrations of one kind or another in such a manner that the body can be put back on the health track. Most systems induce vibrations indirectly, but there are a few in which the vibrations are used directly upon the body, and chromotherapy is one of them.
Babbitt, Ghadiali and Azeemi revolutionized to the development of chromotherapy. Their ideas were carried out by other researchers. No controversies were found among the theories presented, in research work conducted in any area of the world.
 
 
Evid Based Complement Alternat Med. 2005 Dec;2(4):481-8.
Published by Oxford University Press.

A critical analysis of chromotherapy and its scientific evolution.

 

----
This is the cropped part of article. For the full article goto:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1297510/?tool=pubmed